תפריט נגישות

טוראי יצחק-משה יעקבי פצנובסקי ז"ל

יצחק-משה יעקבי
בן 21 בנפלו
בן חיה ושמואל
נולד בפולין
בכ"א באלול תרפ"ו, 31/8/1926
שרת בחי"ש
נפל בקרב
בט' בתמוז תש"ח, 16/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משלט ירדה
באזור הגליל
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

בן שמואל וחיה. נולד למשפחה ציונית ב- 31.8.1926 בלודז אשר בפולין. למד בגימנסיה העברית בלודז, עלה לארץ עם הוריו בספטמבר 1936 ונכנסת לבית הספר העממי "ביל"ו" בתל אביב. אחר סיימו את לימודיו בבית הספר העממי המשיך ללמוד בגמנסיה "השכלה",. ב- 1945 עמד בבחינות הבגרות של ממשלת ארץ ישראל וקיבל תעודת הצטיינות. במשך שנת 1946 עבד כמכונאי במוסף והכין עצמו לבחינות בגרות של אוניברסיטת לונדון. ביולי 1946 נבחן וקיבל תעודת בגרות של אוניברסיטת לונדון דרגה א'. שימש כנוטר במשטרת הרכבות במשך כמחצית השנה. בשנת 1947 נכנס לטכניון ונתקבל למחלקה הטכנולוגית. היה נער שקט וחרוץ וניכר בכשרונותיו המעולים. השקיע עצמו בלימודים ושאף להיות מהנדס טוב, כדי להביא את התועלת המכסימלית לקימומה של הארץ. אהוב על חבריו בגלל אפיו הטוב.

עם פרוץ מלחמת השחרור הפסיק את לימודיו והצטרף לאחד מגדודי חי"ש, שהיה מורכב מסטודנטים בעיקר. השתתף במערך חיפה והיה בין מלווי השיירות בדרך זכרון-יעקב- חיפה. היה בין כובשי העיר עכו. השתתף במערכת עמק בית שאן ובקרב על קיבוץ שער הגולן. יחד עם חבריו עלה להתאחזות בראש הנקרה. זמן קצר לאחר זאת יצא עם גדודו להתקפה על ג'נין. משהחמיר המצב בגליל המזרחי הועבר לחזית הצפון לבלום את ההתקפה הסורית הגדולה לעבר ראש פינה.

נטל חלק פעיל ביותר בקרבות המרים שהתחוללו באזור. השתתף בפשיטה שנערכה בשטח שמעבר לירדן. בליל ה- 16.7.1948 יצא עם חבריו להתקפה על חרבת ירדה. בהתקפת הנגד שנערכה על ידי הסורים סבלו אנשי היחידה אבידות חמורות ונאלצו לסגת. יצחק הושאר עם המקלע לחפות על הנסיגה ונפל בתפקידו זה. גוויתו נתגלתה ליד משלט ירדה והבאה לקבורה בראש פינה ב- 4.12.1950 הועברה לנחלת יצחק.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה